• TwitterRSS
  • Domů na Webylon
  • Kritika W3C
  • Milý Ježíšku...

    26. července 2004

    Umíte definovat pokrok? Jistě, to je přeci „cesta kupředu“. A umíte definovat cestu kupředu? Je to cesta, kterou vidíte před sebou a chcete po ní jít. Po podobné cestě jste došli tam, kde jste. Přeci nezůstanete stát na místě, že?

    Otevřete pořádně oči a rozhlédněte se kolem sebe. Ta cesta kupředu není pouze jedna. Je to soustava malých cestiček, jež se často vzájemně kříží. Některé zabloudí do zastaralých míst, která jste už prošli. Některé jsou vydlážděné zlatými cihlami a zároveň jsou slepé.

    Každý sebemenší krůček cesty pokroku WWW končí před další křižovatkou. Po této cestě nejdete sami. Jsou tu s vámi i všichni návštěvníci, všichni webmasteři, všechny weby, všichni tvůrci prohlížečů. Nechybí ani W3 konsorcium.

    Našli jste si svoji vysněnou cestičku vývoje? Přáli byste si, aby s vámi po ní šel i celý World Wide Web? On ovšem každý má svá přání a váš hlas je jen jedním z mnoha.

    Seznam přání

    ... aneb jak by web mohl vypadat.

    Vstup uživatele
    Chybí elementy pro inteligentní formuláře a jejich platnost jde před odesláním ověřit pouze vypínatelným JavaScriptem. Práci by usnadnilo např. omezení rozsahu číselných hodnot, ověření dvakrát vpisovaného hesla při registracích, ověření formátu zadané e-mailové adresy. Webmaster také sáhne po JavaScriptu, když se chce uživatelsky přívětivějším způsobem dotázat na datum.
    Konzistence
    Stejné věci se jmenují různě a různé věci se jmenují stejně. U určování (nejen) procentuálních vlastností v CSS není okamžitě zřejmé, vzhledem k čemu se vlastnost počítá. Šířka podle CSS doporučení je šířkou obsahu, ale šířka v HTML např. u elementu <table> je celková šířka.
    Provázatelnost
    Kromě rámců neexistuje žádný způsob, jak u klienta vložit jeden dokument do druhého. Rámce mají mnoho nevýhod a vymyslet element, který by těmito nevýhodami netrpěl a zároveň šetřil spojení, není těžké.
    „Oťukatelnost“
    Není možné zjistit dříve než u klienta, zda je zapnutý JavaScript či povolené zobrazení obrázků. To nutí webmastery ošetřovat prezentační grafiku všemožným vrstvením, přitom obě tyto informace by bylo možné sdělit rovnou v HTTP hlavičce.
    Sémantika
    Neexistují speciální elementy pro logické oddělení obsahu, navigace*, data, autora textu/sdělení o licenci, loga, diskuzních příspěvků, reklamních prostorů a dalších. Hlavní výhoda sémantiky spočívá ve strojovém zpracování. Chybí-li zmíněné stavební prvky obyčejných webů, je sémantika nevyužitelná.
    *) existuje element <menu>, zobrazovaný jako seznam. Žádný prohlížeč s ním nemá problémy, W3C ho zavrhlo.

    Možná, že některá přání jsou lepší, zůstanou-li nevyplněná. Každý krok je změnou a každá změna představuje hrozbu pro stávající ekosystém a pro spolupráceschopnost. Nepřináší-li změna návštěvníkovi nic nového, přináší pouze problémy. Zvažte prosím bezpečnost svých přání.