• TwitterRSS
  • Domů na Webylon
  • Blog
  • Malá odezva

    12. června 2012

    Před měsícem jsem pošteloval Webylon, aby se dobře četl i na mobilech, a stejně jsem se stal špatným příkladem. Překvapil mě iPad, stále nechápu, proč u <meta name="viewport"> v quirku bere width=device-width jako pokyn k nastavení děsivě nízké šířky. Ani nerozumím, proč initial-scale=1 tuto vadu opravuje.

    Alespoň jsem se na pár hodin přiblížil slavnému Zeldmanovi, který v mém telefonu kvůli velkému písmu také nejde pořádně číst.


    Mimochodem, mám čerstvě zřízený účet na Twitteru… takže teď můžete kromě RSS krmiva konzumovat i mé štěbetání.

    Směr a motivace vývoje CSS

    Ve dvojici článků, které vycházejí v Kritice W3C tento týden, rozebírám směřování vývoje kaskádových stylopisů. Původně to měl být jeden článek, ale trošku se mi rozdvojila pointa a každá pak jela dál vlastní cestou.

    V Kaskádové módě [K.46] se zamýšlím nad nadčasovou užitečností a opodstatněností krátkodobě módních zlepšováků v syntaxi CSS.

    Článek Strážce technické příčetnosti [K.47] nahlíží na novější módní vlnu, která pomaličku sune analytické povolání kodéra směrem k úloze pomocného grafika.

    Přístupná garderóba

    K Císařovým novým značkám [K.42] jsem krom objevu, že mám potíže s evangelizačním tažením, které už před dvěma roky suverénně vyhrálo, zaznamenal dobrou připomínku:

    Souhlas s módností <article> atd., autor ale ignoruje existenci HTML5 accessibility API.

    Martin Michálek, Twitter, 15. května 2012

    Dokud neuslyším za nové přístupností API lobovat experty přes přístupnost, budu k němu přistupovat s rezervou. Věřím, že ve specifikacích a v tiskových zprávách vypadají podobné pasáže pěkně, ale to ještě neznamená, že fungují v praxi. Připouštím, že mám z této oblasti málo informací a rád se nechám poučit — ovšem raději od někoho, kdo opravdu ví, než od někoho, kdo věří.

    Odečítače obrazovky bych si moc neidealizoval. Před pár lety JAWS zcela ignoroval význam elementu <address>, tedy jednoho z nejstarších sémantických bloků. Stejně nepřístupný byl k elementu <menu> (v HTML 4 zavrženému a mnou natruc celkem hodně zpopularizovanému), který ani nepovažoval za druh seznamu. Vážně prozřou hlasové čtečky díky HTML 5?

    Ze současné doby nacházím jen hrstku článků a zkrocený optimismus Radka Pavlíčka.

    Nová sémantika mi obecně nevadí (může být přínosem), můj optimismus ale krotí např. FB tím, jak naložil s ARIA role="nav".

    Radek Pavlíček, Twitter, 15. května 2012

    Zahraniční kazatelé přístupnosti se soustředí na role a na bohatství linoucí se z ARIA a uprostřed tohoto pro-aplikačního mumraje nikde nevidím informaci, jestli se obyčejná webová stránka — která pořád je a i v budoucnu zůstane dominantním prvkem World Wide Webu — používá nevidomým a jinak postiženým brouzdalům lépe, když se dozví, zda je spodní blok patička. To bych věděl rád.

    Přeci nechci tak moc.

    Mám křičet?

    Někde je Chamurappi myšlenkově fakt daleko. Proč ale příspěvek do světové diskuze o prefixech píše česky?

    Martin Michálek, Twitter, 15. května 2012

    Aby mu dobře rozuměli Čechoslováci. Jakkoliv hlubokomyslně Zafixovaný prefix [K.43] vypadá, není v něm nic moc celosvětově objevného. Kdybych ho dle prapůvodního plánu vydal hned v lednu, tak by sice předběhl zahraniční myšlenkovou bouři vyvolanou Glazmanem, ale stejně pochybuji, že by na sebe strhnul dostatek pozornosti, aby něco ovlivnil. Navíc tehdy nebyl doladěný a vybroušený.

    Překladům Webylonu do angličtiny bych se nebránil, na vykřičení mých blábolů do světa však nemám dostatečnou lingvistickou sebedůvěru a čas. Hrozilo by nepochopení. Kdyby se někdo s mrštným (a snad i trochu hravým) anglickým jazykem nudil, tak bezplatná pracovní pozice ministra zahraničí Webylonu je volná.


    Chápu, že mnoha čtenářům, kteří mi věnují pozornost (s kladnými i zápornými pocity), přijde trochu smutné či zbabělé, že si píšu rozčílené úvahy na vlastní malý nicotný webík, pasivně a bez jasného cíle… ale mně to stačí. Líbí se mi představa, že můžu někoho inspirovat. Vaše rozšířené obzory jsou mým cílem :-)